Domovská stránka » Aktuality » O projekte v relácii VAT na RTVS

O projekte v relácii VAT na RTVS

20. novembra 2021

S výtlkmi na cestách sa stretáva každý z nás takmer na dennej báze. Výtlky prípadne iné defekty na cestnej infraštruktúre sú problémom pre manažérov infraštruktúry dnes a môžu byť aj pre budúcu dopravu.

V súčasnosti manažér infraštruktúry vykonáva obhliadky ciest za účelom zistenia porúch v pravidelných intervaloch. Táto činnosť si však vyžaduje veľa ľudskej práce pretože toto vyhodnotenie musí robiť človek.

Problémom budúcnosti to môže byť preto, lebo prepojené alebo automatizované vozidlo musí mať informáciu o poškodeniach cesty vopred za účelom prispôsobenia jazdy – či už ako súčasť napr. online mapových podkladov tzv. HD máp alebo tieto poškodenia si bude musieť vozidlo detegovať samo.

Cieľom nášho výskumu bolo vyvinúť počítačový program pre automatizovanú detekciu defektov na cestnej infraštruktúre (výtlky, zle osadené odvodňovacie systémy, príp. iné nerovnosti).

Základom je výpočtová inteligencia na princípe hlbokej neurónovej siete, ktorá automaticky vyhodnotí obrazové dáta a v obraze lokalizuje defekt. Možné to je aplikovať na záznam z pohľadu vozidla alebo z nadhľadu (z dronu).

Časť reportáže o výtlkoch je možné sledovať tu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14067/296248#772

Ak sa chcete dozvedieť viac, čo robíme v Univerzitnom vedeckom parku Žilinskej univerzity, tu je príslušná časť relácie: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14067/296248#510